95326
 • Kürek Sörfü


  Paddle board diğer adıyla SUP – Stand Up Paddle, yani ayakta durulan board, Türkçe’de kürek sörfüolarak da geçiyor. Önceden sörf tahtası olarak bildiğiniz board’un üzerinde ayakta durulacak hale gelecek şekilde yenilenmiş halini, bir de tek taraflı kürek eklediğinizde hayal edin; kürek sörfünü gözünüzde canlandırmış olursunuz. Sporun kendisi de bu sörf tahtası üzerinde ayakta durularak ve kürek çekerek yapılır.

  Aslen kürek sörfü dediğimiz olay, tüm dünyada çok eski dönemlerden beri Havai’den Amazonlar’a, pek çok balıkçı kabilenin dahi kullandığı, ayakta kürek çekip ilerlemeye yarayan küçük su taşıdının günümüze evrilmiş versiyonudur. Kürek sörfü normal sörf, rüzgar sörfü gibi sporlara göre daha az teknik altyapı ve güç gerektirirken, farklı aktivitelerle birleştirilerek devam edebilir. Aynı zamanda kürek sörfü, vücuda ve zihne oldukça yararlı bir spordur. Doğa ve denizle ilişkinizi yeni bir yere taşır.

  Kürek sörfü nasıl yapılır?

  Kürek sörfü, deniz veya başka bir su kütlesi üzerinde, bu işe özel olarak yapılmış bir board üzerinde ayakta durarak ve kürek çekerek gerçekleştirilir. İlk iş, kendinize uygun paddle board modelini seçmektir. Doğru seçimden sonra denizle beklenen buluşma gerçekleşir. Başlangıçta dalgası mümkün oldukça sığ ve hareketsiz bir suda başlanırsa daha kolay olur. Öncelikle dalgaya karşı sörf tahtası üzerinde dik durma ve denge çalışmaları yapılır. Vücudun kendi dengesini board ile uyumu izler. Sonrasında denizin dalgaları, rüzgar gibi dışarıdan gelen etkiler de işin içine girer. Hep birlikte uyum, kürek ve denge konusundaki ustalıkla birleştiğinde artık deniz sizindir, altınızda ayaklarınız yerine de sörf tahtanız vardır.

  Paddle board nelere yarar?

  Sağlığınız ve vücudunuz: Kürek sörfü vücudunuzun neredeyse tamamını çalıştıran bir spordur. Bir saatlik yüzme yaklaşık 800-850 kalori yaktırırken, bir saatlik kürek sörfü yaklaşık 650-700 kalori yaktırır. Kürek sörfüyle bir saatlik sürede yakılan kalori miktarı 485 kalori olan bisiklete binmekten oldukça fazlayken, bir saatlik koşu ile yakılan 650 kalori ile oldukça yakındır. Yani karada koşacağınıza denizde asılın küreklere!

  Vücudunuz için özellikle denge açısından çok elverişli bir spor olurken, omurilik, bacaklar, kas ve eklem bağları konusunda oldukça geliştiricidir. Kürek sörfünü çoğu sporcu kendi yaptığı diğer sporlar ile kombine eder. Yoga, pilates ve bazı fitness egzersizleri bu kürek sörfü üzerinde yapılabilmektedir. Yoga için vücudun kendi dengesi bir yana, bir de board’un su üzerinde olduğu diğer bir denge etkeni devreye girmektedir ki bu da çoğu yogaseveri heyecanlandırmaya yeter de artar bile.

  Zihin ve ruhunuz: Vücudun dengesini sağlamak, o sırada vücudunuzla bir olan sörf tahtasını hissedebilmek, bir yandan da küreğe hakimiyet; tüm bunlar zihni canlı tutan, besleyen egzersizlerdir. Bir yandan denizin güzellikleri ve çevre, diğer yandan vücudunuza ve board’a olan hakimiyete, dalgalarla boğuşmalar da eklenince, zihninizde bir şenlik havası hakim olur, ruhunuz da dinlenir. Deniz üzerinde olmak dahi başlı başına bir meditasyondur.

  BAŞVURU YAPX